Test anty-HCV

Test anty-HCV

Proponujemy Państwu udział w badaniu przesiewowym, które ma na celu stwierdzenie lub wykluczenie obecności przeciwciał anty-HCV, które wskaże na potencjalny kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu C. Problem jest istotny z uwagi na bezobjawowy przebieg zakażenia HCV. W Polsce realna częstość zakażenia HCV nie jest znana, a szacunkowe dane wskazują na możliwość zakażenia 200 tysięcy ludzi. Często zdarza się, że wykrycie choroby następuje późno, wówczas, kiedy wystąpią już objawy marskości wątroby. Zakażenie HCV wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka wątroby. Jednocześnie przewlekle wirusowe zapalenie wątroby typu C można skutecznie leczyć, gdyż dostępne są leki, które w prawie 100% pozwalają na wyleczenie chorych i tym samym na uniknięcie niebezpiecznych powikłań tej choroby infekcji.
Test przesiewowy jest ukierunkowany na wytypowanie osób, u których wskazana jest dalsza diagnostyka w kierunku zakażenia wirusem HCV. Jego wynik nie może być jednakże traktowany jako badanie laboratoryjne, na podstawie którego lekarz może postawić rozpoznanie potwierdzające bądź wykluczające zakażenie tym wirusem.
Cały Program Zdrowa Wątroba jest nakierowany na podniesienie świadomości społeczeństwa w zakresie przewlekłych chorób wątroby, w tym szczególnie na tle zakaźnym. W ramach Programu otrzymają Państwo również materiały edukacyjne.

Gdzie wykonać test anty-HCV

Test anty-HCV można wykonać podczas naszych imprez plenerowych oraz w ośrodkach biorących udział w programie "Zdrowa wątroba".

WojewództwoMiejscowośćNazwa ośrodkaAdresKod pocztowy
podlaskieBiałystokPodlaski Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Białymstokuul. Wiewiórcza 1015-535 Białystok
kujawsko-pomorskieBydgoszczOkręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy Zakład Opieki Zdrowotnej Medycyny Pracy Służby Więziennej w Bydgoszczyul. Wały Jagiellońskie 485-128 Bydgoszcz
pomorskieGdańsk"Copernicus" Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.Nowe Ogrody 1-680-803 Gdańsk
pomorskieGdańskNZOZ Przychodnia Morena Sp. z o.o.ul. Jaśkowa Dolina 10580-286 Gdańsk
pomorskieGdańskWojewódzki Ośrodek Medycyny Pracyul. Okrąg 1B80-871 Gdańsk
pomorskieGdyniaSzpitale Pomorskie Sp. z o.o.ul. Powstania Styczniowego 181-519 Gdynia
śląskieKatowiceWojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Katowicachul. Warszawska 4240-008 Katowice
opolskieKędzierzyn-KoźleWojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Opolu z siedzibą w Kędzierzynie-Kożluul. M. Reja 2A47-220 Kędzierzyn Koźle
świętokrzyskieKielceWojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Kielcachul. Karola Olszewskiego 2A25-663 Kielce
łódzkieKonstantynów ŁódzkiNiepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Remedium Katarzyna Preslerul. 8-go Marca 195-050 Konstantynów Łódzki
pomorskieKościerzynaSzpital Specjalistyczny w Kościerzynie Sp. z o.o.ul. A. Piechowskiego 3683-400 Kościerzyna
lubelskieLublinCentrum Medycyny Pracyul. Wigilijna 2A20-502 Lublin
łódzkieŁódźInstytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera Centrum Ochrony Zdrowia Pracującychul. św. Teresy od Dzieciątka Jezus 891-348 Łódź
łódzkieŁódźGabinet Lekarski Grażyna Podlasekul. Strykowska 21091-531 Łódź
małopolskieMszana DolnaSPZOZ Przychodnia Miejska "VITAL-MED" w Mszanie Dolnejul. Matejki 1334-730 Mszana Dolna
opolskieNamysłówNamysłowskie Centrum Zdrowia S.A w Namysłowieul. Oleśnicka 446-100 Namysłów
opolskieNamysłówOśrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach MałychWoskowice Małe 1546-100 Namysłów
opolskieOpoleSamodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Centrum" w Opoluul. Kościuszki 245-062 Opole
świętokrzyskieStarachowiceVITA Centrum Zdrowiaul. Borkowskiego 127-200 Starachowice
pomorskieStarogard GdańskiMedpharma Zakład Opieki Zdrowotnej S. A.Al. Jana Pawła II 583-200 Starogard Gdański
małopolskieTrzyciążSPZOZ w TrzyciążuTrzyciąż 7232-353 Trzyciąż
kujawsko-pomorskieWłocławekSpecjalistyczna Przychodnia Przemysłowa Prof-Med Sp. z o.o.ul. Toruńska 22287-805 Włocławek
dolnośląskieWrocławSPZOZ - Wojewódzki Zespół Specjalistycznej Opieki Zdrowotnejul. Dobrzyńska 21/2350-403 Wrocław
dolnośląskieWrocławCentrum Medyczne Medycyna Pracy Wrocławul. Grabiszyńska 241C55-234 Wrocław

Przebieg badania

W celu stwierdzenia lub wykluczenia obecności przeciwciał anty-HCV u Pani/Pana potrzebne będzie pobranie ok 2-3 kropli krwi włośniczkowej z opuszki palca. Następnie kropla krwi zostanie przeniesiona na płytkę testową i po 5-15 min możliwe będzie odczytanie wyniku.. W przypadku wyniku pozytywnego lub wątpliwego zalecana jest diagnostyka laboratoryjna, wykonywana w ramach środków NFZ (np. poprzez skierowanie przez lekarza POZ do poradni Chorób Zakaźnych) lub prywatnie. Pozytywny wynik testu przesiewowego może być poświadczony przez wykonującego badanie lekarza bądź pielęgniarkę. Należy pamiętać, że jedynie wynik HCV-RNA ostatecznie wyklucza lub potwierdza zakażenie HCV.

Nie wszystkie pozytywne wyniki testu przesiewowego oznaczają aktywne zakażenie wirusem HCV. Istnieje 20-30 % prawdopodobieństwo, że badanie molekularne (HCV-RNA) nie wykaże obecności materiału genetycznego wirusa.

Przy nakłuciu palca istotne jest aby okolica, z której pobieramy krew, była mocno ogrzana. Otrzymujemy wtedy przekrwienie naczyń włosowatych, zapewniające szybkie i bezpieczne pozyskanie krwi po nakłuciu. Ma to duże znaczenie dla jakości pobranej krwi i jej przydatności do badania. W czasie pobierania krwi należy utrzymywać nieruchomo rękę, natomiast po pobraniu krwi prosimy o uciskanie gazikiem miejsca wkłucia do czasu ustania krwawienia. Celem uniknięcia zakażenia okolicę miejsca wkłucia należy chronić przed zanieczyszczeniami przez kolejne 2 godziny.

Zobacz film o przebiegu testu
Ulotka programu "Zdrowa wątroba"