Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B)
WZW typu B to choroba spowodowana wirusem zapalenia wątroby typu B. Choroba ta najczęściej rozwija się w sposób przewlekły i bezobjawowy przez wiele lat. Przewlekły stan zapalny w wątrobie prowadzi z czasem do postępującego włóknienia tego narządu, a następnie marskości wątroby, a u kilku procent chorych do raka wątroby.
Ile jest osób zakażonych HBV w Polsce?
Szacuje się, że około 1–2% osób mieszkających w Polsce jest zakażonych HBV. Część z nich uległa samowyleczeniu, jednak u pozostałych zakażenie rozwija się bezobjawowo przez wiele lat.
W Polsce większość chorych uległa zakażeniu HBV (ponad 80% wszystkich zarejestrowanych zakażeń) w jednostkach służby zdrowia (w trakcie zabiegów medycznych), gdzie doszło do zaniedbania procedur bezpieczeństwa.
W dalszej kolejności, do zakażenia HBV w Polsce dochodzi podczas przyjmowania narkotyków, przy częstych zmianach partnerów seksualnych (szczególnie w grupach homoseksualnych mężczyzn), oraz w trakcie zabiegów kosmetycznych, tatuowania, kontaktu z krwią lub jej pochodnymi.
Jak można się zakazić HBV?
Do zakażenia HBV może dojść w trakcie nieprawidłowo wykonanych procedur:
- zastrzyków,
- pobrania krwi,
- zabiegu stomatologicznego,
- akupunktury,
- wykonywania tatuaży,
- stosowania narkotyków dożylnych i donosowych,
- przekłuwania uszu lub innych części ciała.
- Istnieje także ryzyko zakażenia przez kontakty seksualne, jeśli dojdzie do uszkodzenia naskórka lub błony śluzowej - unikaj seksu bez zabezpieczenia, podczas którego może dojść do kontaktu krwi z krwią.
Jak można zapobiegać HBV?
Zakażeniu HBV można skutecznie zapobiegać, stosując szczepienia ochronne.
Czy dzieci są narażone na infekcję HBV i czy można działać profilaktycznie?
W Polsce od 1994 roku szczepienie przeciwko HBV jest obowiązkowe u wszystkich dzieci i wykonywane w pierwszej dobie po urodzeniu, a następnie kontynuowane po 6 tygodniach i 6 miesiącach. Jeśli odpowiedź poszczepienna jest prawidłowa, szczepienie stanowi ochronę do końca życia.
Jak dorośli powinni być szczepieni?
Szczepieniom wśród dorosłych podlegają:
- personel medyczny,
- wszystkie osoby, które zawodowo są narażone na kontakt z ludzkim materiałem biologicznym (np. krwią),
- osoby z chorobami przewlekłymi, które korzystają z opieki medycznej,
- osoby poddawane planowanym zabiegom medycznym.
U osób dorosłych podstawowy cykl szczepień obejmuje 3 dawki szczepionki, które w większości przypadków stanowią skuteczną ochronę przeciw HBV do końca życia.
Gdzie można się zaszczepić?
Zaszczepić się można w każdym POZ oraz w poradniach specjalistycznych. Spytaj o możliwość szczepień swojego lekarza rodzinnego.